СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Центр науково-технічної і економічної інформації
вул. Харківська, 116, Суми, 40007, Україна
тел. (0542) 68-76-73, 33-41-08
E-mail: info@cnti.sumdu.edu.ua, dkurbatov@sumdu.edu.ua
НАНОЧОРНИЛА ДЛЯ 2D І 3D
Керівник розробки: Опанасюк Анатолій Сергійович, д.ф-м.н., професор.
Призначення та сфера застосування
Друк наночорнилами (на основі Ag, ZnO, Cu2ZnSnS4) із використанням струменевого 2D і 3D принтерів – перспективна заміна сучасних технологій, наприклад літографії, для простого й економного створення елементів електроніки, сенсорики, геліоенергетики, тому що не потребує складних етапів виробництва та його можна використовувати в домашніх умовах.
Основні характеристики, суть розробки.
Нові можливості використання звичайних принтерів можна одержати модифікуванням чорнил за рахунок заміни їх стандартних компонентів на нанокристали металевих (Ag) і напівпровідникових (ZnO, Cu2ZnSnS4) сполук. Водночас основна вимога для створення наночорнил, придатних для друку – колоїдна стабільність нанокристалів в екологічно безпечному розчиннику (наприклад, воді). Це досягається розміщенням на поверхні нанокристалів органічних молекул із малою довжиною карбонового ряду (скажімо, добре відомого й дешевого вітаміну С – аскорбінової кислоти C6H8O6). Перспективний метод синтезування нанокристалів таких сполук і стабілізованих заданими органічними молекулами –хімічна колоїдна техніка для створення наноматеріалів різного фазового й хімічного складів із малим розбігом за розмірами.
Таким методом друку можна створювати приладові структури на гнучких і прозорих підкладках та навіть на звичайному фотопапері для так званої електроніки, що носиться. Це найпростіші електронні схеми, що можна просто наносити або приклеювати до шкіри людини.
Основні переваги розробки
Практична цінність розробки – можливість створення елементів електроніки, сенсорики й геліоенергетики за допомогою звичайного дешевого струменевого принтера з високою швидкістю та роздільністю друку у звичайній атмосфері. На сьогодні розробили технологію і метод друку струмопровідних доріжок із срібла з низьким питомим опором на фотопапері та прозорих поліестрових підкладках, створилиі перші функціональні електронні пристрої, що використовують розроблену технологію.