КАФЕДРА ЕЛЕКТРОНІКИ І КОМП’ЮТЕРНОЇ ТЕХНІКИ
Своє існування кафедра електроніки і комп’ютерних систем (ЕКТ) почала третього січня 1971 року, як кафедра загальної фізики і електротехніки Сумської філії ХПІ. З 1998 р. кафедра розпочала підготовку студентів за спеціальністю «Електронні системи», а з 2015 р. “Телекомунікації». Свою теперішню назву вона одержала у 2003 р. (наказ №345-І від 22.10.2003 р.).
На кафедрі ЕКТ сьогодні готують фахівців за спеціальностями 171 «Електроніка» освітньої програми “Електронні системи та компоненти” та 172 “Телекомунікації та радіотехніка” освітньої програми “Мережеві та Інтернет-технології”
АКТУАЛЬНІСТЬ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «ЕЛЕКТРОНІКА»
У теперішній час електроніка є рушійною силою сучасного розвитку науки і техніки. Спираючись на електроніку і новітні електронні технології як на фундамент набувають вражаючого розвитку інформаційні та комунікаційні технології, комп’ютерні технології та різноманітні комп’ютерні системи від систем штучного інтелекту і комп’ютерного зору до звичайних смартфонів і мікроконтролерних пристроїв керування побутової техніки. Сьогодні можемо спостерігати як на зміну всеохоплюючої цифровізації усіх сфер людського життя стрімко приходить її комп’ютеризація, коли комп’ютерна техніка та штучний інтелект усе глибше й глибше проникають в усі ланки суспільства – промисловість, комерційну та бізнесову діяльність, освіту та звичайний людський побут. Кафедра електроніки і комп’ютерної техніки, відкликаючись на потреби сьогодення, проводить підготовку фахівців з технічної електроніки, які спеціалізуються на розробці і програмуванні комп’ютерної техніки, обслу-говуванні, налагоджуванні та ремонту різноманітних комп’ютерних систем.
ПІДГОТОВКА
В рамках освітньої програми “Електронні системи та компоненти” спеціальності “Електроніка” студенти, окрім фундаментальних знань і навичок з промислової електроніки, отримують поглиблені знання і навички в області комп’ютерної техніки, комп’ютерних систем управління і комп’ютерних мереж.
Фундаментальна підготовка з технічної електроніки надає студентам глибоке розуміння принципів побудови і роботи сучасних електронних пристроїв і систем – від мобільних телефонів і автомобільної електроніки до робототехнічних комплексів, верстатів з числовим програмним управлінням і комп’ютеризованих автоматичних ліній. Студенти здобувають навички самостійного проектування, виготовлення, програмування й налаштування різних електронних систем – від побутових до складних промислових: джерел живлення, зарядних пристроїв, смартфонів і планшетних комп’ютерів, мереже-вого обладнання, мікроконтролерних систем керування і обробки інформації.
По результатам підготовки з освітньої програми “Електронні системи та компоненти” студенти отримують поглиблені знання з комп’ютерної електроніки, набувають уміння із застосування і розробки нових комп’ютерних технологій, побудові різних комп’ютерних систем, їх програмуванні та налаштовуванні, включаючи глобальні і локальні комп’ютерні мережі. За час підготовки студенти навчаються розробляти та програмувати мобільні та вбудовані (Embedded) комп’ютерні системи, будувати і налагоджувати сучасні робототехнічні комплекси і системи комп’ютерного зору, активно впроваджувати технології 3D друку, Internet технології та системи штучного інтелекту у промисловість, комерційну діяльність та інші ланки людського життя. Студенти глибоко оволодівають JAVA технологіями і Android системами, Unix подібними і WebSCADA-системами, застосовуючи при цьому сучасні програмне забезпечення і мови програмування. В рамках освітньої програми “Електронні системи та компоненти” існують вибіркові складові програми за навчальними траєкторіями “Мобільні комп’ютерні системи”, “Промислові комп’ютерні системи” та “Системи комп’ютерного зору”.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ
Перевагами випускників освітньої програми “Електронні системи та компоненти” спеціальності “Електроніка” є універсальність і гнучкість їхньої професійної підготовки, гостра необхідність у фахівцях такого профілю, що забезпечує їхнє працевлаштування в різних галузях науки, виробництва, бізнесу, дозволяє легко опанувати суміжні напрями і спеціалізації, пов’язані з комп’ютерними науками, інформаційними технологіями, інженерією програмного забезпечення, кібербезпекою тощо. Серед замовників випускників освітньої програми “Електронні системи та компоненти” спеціальності “Електроніка” компанії і підприємства IT-сфери (AT&T, NetCracker, PortaOne, ПАТ “Укртелеком”, Volya, MindK тощо), комп’ютерні фірми і сервісні центри (CompService, Астрон, Спектр-АС, ПрофТел тощо), які займаються виробництвом, програмуванням, обслуговуванням, ремонтом і реалізацією комп’ютерної електронної техніки, машинобудівні, приладобудівні і енергетичні підприємства (Śkoda Transportation, концерн “Nicmas”, ПАТ “Сумиобленерго”, АО “Насосенергомаш” тощо) які експлуатують та виробляють комп’ютеризовані системи, робототехнічні комплекси, різноманітне електронне та енергетичне обладнання.
Підготовка фахівців з комп’ютерної електроніки і комп’ютерних систем, їх програмуванні та налаштовуванні, здатних розробляти на основі сучасної комп’ютерної техніки і комп’ютерних технологій вбудовані та мобільні системи управління і обробки даних, робототехнічні комплекси та системи штучного інтелекту, різноманітне електронне та енергетичне обладнання.
АКТУАЛЬНІСТЬ СПЕЦІАЛЬНОСТІ “ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЇ ТА РАДІОТЕХНІКА”
Телекомунікації та Інтернет-технології складають одну із важливіших та стрімко розвиваючих напрямів ІТ-сфери. Революційні зміни, які відбуваються в нашому житті, бізнесі, соціальній та промисловій інфраструктурі, саме пов’язані з телекомунікаціями та мережевими технологіями. Вже нікого не дивує те, що знаходячись на величезній відстані від місця події, можна бути її повноправним учасником, будь-то бізнес-форум, комерційний проект або наукова конференція, або, наприклад, будучі в Україні, милуватися у будь-який час захоплюючими краєвидами Великого американського каньйону або Великого бар’єрного рифу. По оцінкам експертів впровадження багатьох революційних телекомунікаційних технологій намічається на середину 2030-х років. Вже зараз на підході до нашого буття новітні технології – Інтернет речей, Інтернет-телебачення, мобільний зв’язок покоління 5G. Щорічне зростання на 25% сектору інформаційно-комунікаційних технологій та телекомунікацій перевищує показники кращих економік світу, а світові ІТ-бренди в галузі телекомунікацій стали найвдалішими бізнес-проектами останніх десятиліть. Кафедра електроніки і комп’ютерної техніки, відповідаючи викликам сучасної ІТ-сфери, спираючись на новітні досягнення в області телекомунікацій і сучасну лабораторну базу, впроваджує підготовку фахівців з телекомунікацій, які спеціалізуються на розробці і застосуванні сучасних мережевих та Internet-технологій.
ПІДГОТОВКА.
У процесі навчання зі спеціальності “Телекомунікації та радіотехніка” освітньої програми “Мережеві та Інтернет-технології” студенти вивчають дисципліни, які надають фундаментальні уявлення про інформацію, способи її обробки, розподілу та захист в телекомунікаційних системах та комп’ютерних мережах, глибокі знання про сучасні інформаційно-комунікаційні технології та технічні засоби зв’язку. Сумісно з навичками використання програмних засобів і роботи в комп’ютерних мережах, а також умінням створювати та використовувати Internet-технології, студенти оволодівають здатністю проектувати нові телекомунікаційні та інформаційні мережі, цифрові системи передачі та комутації даних, монтувати та налагоджувати цифрові та оптичні модулі мереж. Значний обсяг дисциплін надають студентам ґрунтовні навички з програмування телекомунікаційних систем та комп’ютерних мереж, Unix подібних систем, мобільних пристроїв комунікацій, Web-програмування та програмування IP-телефонії, створення розподілених баз даних. Вивчаючи телекомунікації, які є основою більшості сучасних інформаційних технологій, студенти можуть легко опанувати суміжні напрями ІT-сфери: програмну та комп’ютерну інженерію, безпеку інформаційних та комунікаційних систем.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ.
Більшість аналітиків вважають ринок праці у сфері телекомунікацій та Інтернет-технологій найбільш перспективним у ХХІ столітті, що підтверджується 30-50% динамікою попиту фахівців у цій IT-сфері. Як наслідок, на фахівців зі спеціальності “Телекомунікації та радіотехніка” освітньої програми “Мережеві та Інтернет-технології” існує значний попит серед державних та комерційних установ як в Україні, так і в світі. Фахівці в галузі телекомунікацій працюють в національному операторі зв’язку ПАТ “Укртелеком”, в комерційних операторах та провайдерах мобільного зв’язку та Інтернет-послуг “Київстар” “Vodafone”, “InterTelecom” та “Воля”, державних і комерційних телерадіокомпаніях. Фахівці в галузі телекомунікацій успішно працюють у світових провідних компаній з виробництва та програмування телекомунікаційного та мережевого обладнання таких, як “Samsung”, “Cisco”, “Alcatel” і D-Link, і працевлаштовуються до світових Internet-провайдерів та компаній з управління та програмування телекомунікацій ATT, Comcast, Free, Internode, NetCracker, PortOne і т.п.
Підготовка фахівців з розробки та застосування сучасних мережевих та Інтернет-технологій, створення нових телекомунікаційних систем, побудови та організації комп’ютерних мереж, мобільного та телефонного зв’язку, здатних вирішувати завдання по забезпеченню надійної та високошвидкісної передачі даних та наданню якісних телекомунікаційних послуг.